Edukacija

Dan borbe protiv HIV-a

Datum: 01/12

AIDS je skraćenica od engleskog naziva Acquired Immunodeficiency Syndrome. U našem jeziku uobičajen i opšte prihvaćen naziv je SIDA (Sindrom Stečenog Imunološkog Deficita).

Nakon što se desi infekcija organizma HIV virusom, što se može utvrditi pouzdano ako se uradi test na HIV virus, prvi simptomi se obično javljaju mesec ili dva nakon što ste bili izloženi virusu. Tada počinje prva faza HIV infekcije. Simptomi koji podsećaju na simptome gripa, povišena temperatura, iscrpljenost, malaksalost, uvećanje limfnih čvorova, s obzirom da je to mesto gde HIV virus traži svoje utočište uporedo sa sveopštom borbom koju organizam započinje protiv njega. Neki ljudi nemaju nikakve simptome u toku ove faze.

Može se desiti da u narednom periodu ne primetite nijedan AIDS simptom. Ovo je poznato kao latentna faza (klinička latentnost tj. mirovanje virusa). Ona najčešće traje nekoliko godina (može i preko 10). U ovoj fazi nema simptoma ili su svedeni na minimum.

U daljem toku infekcije virus HIV-a napada CD4 limfocite i dovodi do njihovog propadanja a samim tim i smanjenja i gubitka sposobnosti imunog sistema da se bori ne samo sa HIV virusom već i sa drugim infektivnim agensima. Dolazi do poremećaja različitih organa i sistema i tada infekcija poprima generalizovani karakter.

Jedini rezervoar HIV infekcije je čovek. Infekcija nastaje najčešće preko krvi i krvnih derivata, vaginalnog sekreta, sperme i majčinog mleka. U ostalim telesnim tečnostima koncentracija virusa je mala i ima samo teoretsko značenje.

Različiti načini prenošenja HIV infekcije su širom sveta zastupljeni u različitom stepenu. Tako, primera radi, dominantan način prenošenja infekcije u Africi je seksualni put (heteroseksualni), odnosno vertikalna transmisija, dok je u nekim zemljama Zapadne Evrope i SAD dominantan homoseksualni način prenošenja ili putem upotrebe nesterilnih igala kod intravenskih narkomana.

BITI INFICIRAN HIV-om NE ZNAČI ISTO ŠTO I BITI OBOLEO OD AIDS-a. Osoba može i desetak godina biti samo inficirana virusom, a da pri tome nema nikakve simptome bolesti i oseća se sasvim dobro.

Prevencija je najbolja zaštita od infekcije: izbegavanje rizičnih kontakata, korišćenje prezervativa, kontrola intravenskih narkomana su samo neke od mera da bi se rizik od infekcije smanjio.

Prazan prozor ili Window time je period u trajanju od 6 nedelja do 6 meseci nakon infekcije. Prosečno trajanje 2 meseca.

Period pre 6-te nedelje ne zove se period prozora, zato i nema smisla raditi rutinske testove, jer će biti negativni. Tek posle 6-te nedelje ima smisla raditi ih jer njihova količina donekle postaje dovoljna da bi se detektovala.